Przejdź do treści

6. Hochland Półmaraton Doliną Samy, Pyrlandzka Dycha oraz marsz Nordic Walking już za nami przeszedł do historii.

• przez

Stowarzyszenie KAŹMIERZ organizując zawody biegowe Hochland Półmaraton Doliną Samy i Pyrlandzka Dycha każdorazowo oprócz sportowych emocji, promowania zdrowego stylu życia, stara się także przybliżyć lokalną historię i rzeczy związane z naszą gminą. Podczas piątej edycji prezentowaliśmy „Wołki z Bytynia” – jedyny w swoim rodzaju depozyt z wczesnej epoki brązu w skali północnoeuropejskiej. W tym roku, wspólnie z Wami chcieliśmy świętować Stulecie Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Nasze hasło „Powstań, biegnij, zwyciężaj” nawiązywało do wydarzeń sprzed wieku a motyw graficzny przypominał zwycięskie Powstanie Wielkopolskie. Chcieliśmy ten sposób przypomnieć ludzi, którzy wzięli w nim udział, opowiedzieć o ich losach oraz oddać im cześć i pamięć. Warto podkreślić, że Hochland Półmaraton jako pierwszy w powiecie szamotulskim uzyskał zgodę na wykorzystywanie elementów identyfikacji wizualnej Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-2021 i został wpisany do kalendarza wydarzeń obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości. „Powstań, biegnij, zwyciężaj” może być także mottem każdego dnia, czy to w szkole, pracy czy podczas treningu. Przydało się też w dniu zawodów – na trasie niezwykle malowniczej, prowadzącej w większości odcinkami gruntowymi wśród pól i lasów, ale mającej też spore przewyższenie na zaporze w Radzynach. Jednak świadomość, że będąc w tym miejscu jest się już za połową trasy, na górze czeka kapela grająca muzykę dixielandowa, a na mecie nasz specjał – szare kluchy z kapustą i piknikowa atmosfera – bieg podczas 6 edycji Hochland Półmaraton Doliną Samy i Pyrlandzka Dycha 2018 był samą przyjemnością. Dla dzieci w wieku 4-12 lat zostały przygotowane zostały biegi krótkie oraz szereg zabaw i animacji.

559 zawodników 6. Hochland Półmaraton Doliną Samy, 6. Pyrlandzkiej Dychy oraz marszu Nordic Walking zostało w niedzielę, 30 września 2018 r. sklasyfikowanych podczas zawodów. Dla niektórych liczyło się zajęte miejsce i czas, a dla innych sam udział i dotarcie do mety było największą wygraną.

Hochland Półmaraton Doliną Samy ukończyło 185 biegaczy. Pierwsze miejsce zajął Łukasz Hryciuk z Dębna w czasie 1:17:00 przed Kamilem Leśniakiem z Ostrowca i Adrianem Graczykiem z Czarnkowa. Na 23. miejscu uplasował się najlepszy miejscowy biegacz z Kaźmierza Szymon Frącek. 52. miejsce zajęła najlepsza kobieta Marta Mazurczak z Gostynia.
Z kolei 6 Pyrlandzką Dychę wygrał Adam El Bah z Tarnowa Podgórnego, który wyprzedził Sebastiana Witomskiego ze Śmigla i Mateusza Kaczmarka z Lubonia. Na 23. miejscu najlepszy biegacz miejscowy: Michał Pigła. 10-kilometrową trasę przebiegło ostatecznie 304 biegaczy.
Wśród 70. zawodników, którzy ukończyli marsz Nordic Walking najlepszy był Andrzej Skrzypek z Kaźmierza przed Pawłem Kremerem z Wronek i Barbarą Możdzeń z Gniezna. Wszystkim zawodnikom gratulujemy udziału w imprezie i jej ukończenie.